Õpiränne Saksamaal: koguti uusi häid ideid sõjapõgenikest õpilaste toetamiseks

Mais käisid Tartu Kunstikooli töötajad Mirjam, Piret ja Maria Saksamaal õpirändel, et tutvuda sealsete sotsiaaltöö ja hariduse praktikatega.


Enamus ajast veedeti kahes sotsiaalvaldkonnas tegutsevas organisatsioonis – Caritases ja Kolpingus. Mõlemas on oluline roll immigrantide lõimimisel ühiskonda ja haridussüsteemi. Saadi palju häid ideid, kuidas paremini toetada meie enda sõjapõgenikest õpilasi ning millised on Eesti sotsiaaltöö kitsaskohad. Väga huvitav oli võrrelda Müncheni mitmekultuurilist keskkonda Tartu või Eesti üldpildiga – erinevused olid kohati üsna kõnekad.

"Üks meeldejäävamaid kogemusi oli Tögingi väikelinna noorsooteatri külastus. Seal ühendati lavastustes digitaalsed lahendused, upcycling ja vähemuste kaasamine kogukondliku loometegevuse kaudu. Paik mõjus väga inspireerivalt, ning tulevikus loodame saata sinna praktikale nii dekoraatorite kui ka 3D eriala õpilasi. Kohalikud võtsid selle mõtte soojalt vastu," muljetab Mirjam.


Mirjam kirjeldab meie igapäevast rütmi nii: "Tavaliselt kohtusime hommikul oma vastuvõtjaga, kellega koos liikusime erinevatesse asutustesse. Seal tutvustasid töötajad meile oma tegemisi – mõni näitas esitlusi, teised eelistasid hoopis avatud arutelu. Sageli lõunatasime koos ja saime vahetada kogemusi nii tööelust kui kultuurilistest erinevustest. Kogu suhtlus oli vahetu ja toetav."

"Õpirände käigus jõudsime ka mitmesse muuseumi – kokku nelja. Nägime vanameistrite loomingut, tarbekunsti ja -disaini, kaasaegseid installatsioone ning ümbertöödeldud materjalidest kunsti. Lisaks jalutasime Müncheni vanalinnas, külastasime turge ja kirbukaid, imetlesime arhitektuuri ja nautisime kohalikku toitu."

Tulevastele õpirändajatele soovitatakse kindlasti ette valmistada külastuskava muuseumide ja vaatamisväärsuste kohta – eriti silmas pidades nende lahtiolekuaegu. Samuti tasub meeles pidada, et paljudes Euroopa riikides on sularaha endiselt igapäevane maksevahend.

Kommentaarid